Chata Mariánka

Královská mincovna Jáchymov

Ve sklepeních hradu Freudenstein razila královská mincovna v Jáchymově první tolary. Díky bohatým nalezištím stříbra se Šlikové rozhodli postavit v Jáchymově mincovnu, která byla předchůdkyní pozdější královské mincovny.

Šlikovské minci vděčí za jméno i dnešní dolar. Po roce 1528 vlastnil mincovnu král Ferdinand I., který nechal kvůli nedostatečným prostorám vystavit novou mincovnu. Když začala těžba stříbra slábnout, byla v roce 1671 mincovna zavřena. Do dnešní doby se celý objekt dochoval a je nejrozsáhlejší budovou v Jáchymově.

V roce 1964 začal objekt sloužit jako muzeum, které bylo založeno již v roce 1923. Muzeum shromažďovalo mince, medaile, nerosty. Po roce 1975 přibralo expozici o historii a vývoji města a lázeňství, renesančním umění a archeologické nálezy. V objektu bývalé mincovny se dochovaly i důležité části technického zařízení mincovny.

Lze vidět i stálou expozici o táborech politických vězňů při jáchymovských uranových dolech po roce 1950. Součástí prohlídkové trasy je i rozsáhlé podzemí, v části sklepení je umístěno lapidárium s fragmenty portálů a ostění zejména z již neexistujícího domu mincmistra.

 
Otvírací doba:
Leden - duben: středa - neděle 10:00 - 17:00
Květen - září: úterý - neděle 10:00 - 18:00
Říjen - prosinec: středa - neděle 10:00 - 17:00