Chata Mariánka

Rozhledna Blatenský vrch

Blatenský vrch leží 2 kilometry severovýchodně od Horní Blatné. Od roku 1913 na něm stojí 21 metrů vysoká rozhledna, vystavěná z kamene a obložená dřevem.

O její vznik se zasloužil Spolek pro zimní sporty z Horní Blatné, který měl tehdy velké plány, jak přeměnit okolí na centrum turistiky a zimního sportu. Výstavba hotelu s vyhlídkovou věží podle projektu známého chebského architekta Karla Matusche probíhala od léta 1912 a stála 30 tisíc korun.

První návštěvníci zde byly uvítáni 5. července 1913, ještě před zahájením zimní sezóny. Při této příležitosti byla rozhledna slavnostně pokřtěna jménem rakouské arcivévodkyně Zity. Hotel nabízel prostorný taneční sál, terasu na opalování a návštěvníci měli k dispozici dokonce podzemní garáže pro pět automobilů. Panoval zde čilý společenský život, pravidelné víkendové taneční zábavy lákaly množství návštěvníků, kteří si nenechali ujít ani zajímavý výhled z rozhledny.

Objekt sloužil veřejnosti až do 40. let minulého století, kdy zde československá armáda vybudovala vzdušnou hlídku. Objekt po druhé světové válce zabrala pohraniční stráž, která se o údržbu vůbec nezajímala, takže hotel s restaurací byl v padesátých letech zbourán. Dnes můžeme obdivovat pouze samostatně stojící kamennou rozhlednu, o kterou pečují místní skauti Rozhledna o 85 schodech bývá zpravidla přístupná o vybraných víkendech, v sezóně pak častěji.

Vstupné je dobrovolné.

Až na vrchol vede asfaltová silnička odbočující ze silnice Horní Blatná - Boží Dar. Vjezd autem je možný až na vrchol.